slovakia flagczech flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 8:00-11:20, 12-15:30hod
0 ks
za € 0,00
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. Tipy a rady do záhrady
  3. Úprava záhrady
  4. Údržba trávnika na jeseň a kedy prestať kosiť pred zimou?

Údržba trávnika na jeseň a kedy prestať kosiť pred zimou?

Pomaly sa blíži zima, leto nám už nenavratne skončilo. Záhrada a samotný trávnik sa dostávajú do bodu kedy je potrebné ich pripraviť na zazimovanie. Kladiete si otázku kedy už by ste mali prestať kosiť trávnik a nechať ho po sezóne oddýchnuť? Priblížime Vám zopár tipov, ktorých keď sa budete držať tak zlepšíte kvalitu trávnika na jar a najmä podporíte jeho rast. 

Prestať kosiť v správny čas je dôležité najmä ak chcete docieliť, aby Váš trávnik bol čo najzelenší, najzdravší či správne prevzdušnený.

Vo všeobecnosti platí, že keď kosíte trávnik na príliš nízko alebo príliš často môže to spôsobiť viac škody ako úžitku. Týka sa to hlavne obdobia kedy by už trávnik mal byť vo fáze oddychu.

Trávnik sa prispôsobuje klimatickým podmienkam a v snahe ochrániť sa pred chladnejším počasím a extrémami vstupuje do pokojovej fázy tzv. regenerácie. Keď sa denná teplota začne pohybovať pod 4,5°C až 10°C tak dochádza k poklesu rastu trávy. Samozrejme to sa líši aj podľa toho v akej oblasti sa nachádzate, v oblastiach s teplejším podnebím je pokles rastu pomalší ako v chladnejších a naopak.

Preto by ste mali poznať, kedy už nastal "čas pokoja" teda čas kedy prestať kosiť trávnik, aby ste ho dokázali udržať v dobrom stave. Podľa slov odborníkov je to zvyčajne koncom Októbra alebo v priebehu Novembra. Pokiaľ je záhrada ešte v tomto období z rána len mokrá a nie zamrznutá, tak stále môžete kosiť až do konca Novembra, pokiaľ trávnik cez deň preschne. U každého je to individuálne, odporúčame Vám preto pred kosením kontrolovať stav Vašej záhrady, to Vám napovie najviac. 

Pred zazimovaním, po poslednom kosení, by mal mať trávnik výšku približne 5 až 7,5cm. Ak by zostali steblá trávy príliš krátke môže to trávniku uškodiť. Zbaví ho to veľkej časti živín, ktoré bude potrebovať pre rast na začiatku novej sezóny.

Robotická kosačka bude pre Vás ideálnou voľbou ak chcete ušetriť čas alebo ak samotné kosenie nie je pre Vás.

robotická kosačka Wiper

Nezabúdnite odstrániť nečistoty z trávnika

Pri zazimovaní trávnika nezabudnite z trávy odstrániť všetky nečistoty ako rôzne odrezky, lístie či akýkoľvek iný organický odpad. Čokoľvek čo je na trávniku a zakrýva stebla trávy, najmä v jesennom a zimnom období kedy je svetla počas dňa málo, znižuje prienik vzduchu a živín, ktoré trávnik potrebuje na obdobie pokoja. Lístie by ste mali pravidelne zhrabávať, následne ho môžete použiť na kompostovanie.

Odstránenie lístia a nečistôt z trávnika

Môžem ešte kosiť trávnik po tom čo už mrzlo?

Keď príde prvý mráz, ktorý postupne pretrváva, tráva prestáva rásť a väčšinou už nevyžaduje kosenie až do jari.

Ak Vás však zima prekvapila alebo ste z iného dôvodu nestihli či nemohli pokosiť trávnik a chcete tak urobiť odporúčame Vám vyhnúť sa koseniu ak sú teploty pod 4,5°C. Teploty ešte zvyknú vystúpiť nad túto hodnotu, počkajte kým sa námraza úplne neroztopí a trávnik nevyschne, potom môžete pokosiť.

Pokiaľ by ste kosili premrznutý trávnik spôsobilo by to, že kryštály ľadu preniknú cez bunkové steny jednotlivých stebiel trávy a nakoniec by ich zničili. To môže v budúcnosti viesť k nezdravej alebo do hneda sfarbenej tráve. 

Kosenie trávnika po prvom mraze

Kedy vertikutovať trávnik?

Ak je pre Vás trávnik záľubou, potom Vám nebude tento pojem cudzí. Vertikutácia a zazimovanie trávnika idu ruka v ruke. Prevzdušniť trávnik pred zimou sa odporúča na konci leta alebo začiatkom jesene, kvôli tomu, aby mal priestor na prijímanie nových živín. Vertikutujte až po pokosení trávnika, ak by ste nepokosili a vertikutovali pri vysokej tráve tak by to nebolo účinné. Prevzdušnenie dá Vášmu starému trávniku nový dych. 

Vertikutáciu však počas celého roka nepreháňajte, postačí Vám keď trávnik zvertikutujete začiatkom sezóny na jar a potom pred koncom sezóny na jeseň.

Vertikutácia trávnika na jeseň

Dosev trávnika na jeseň

Jesenné obdobie je ideálne na dosev plôch na trávniku, nakoľko vtedy zabezpečíte trávniku dokonalú regeneráciu. Dosev odporúčame vykonať až po vertikutácií a na dosievané plochy je dobré zapracovať hnojivo pred výsevom. Hnojivo obohatí pôdu o potrebné živiny a zaistí lepšie rozloženie nového osiva do starého trávnika. Po doseve nezabudnite na zavlažovanie trávnika a vyhnite sa jeho zaťažovaniu.

Dosievanie trávnika na jeseň

Hnojenie trávnika

Ak by ste preskočili hnojenie na jeseň, tak zazimovanie trávnika nebude mať taký účinok. Nestačí len zavlažovať, prevzdušňovať či dosiať trávnik. Hnojenie je pre vášnivých záhradkárov už dnes samozrejmosťou. Aplikáciou hnojiva získate sýtejšiu farbu, zdravý a hustý trávnikVyšší pomer draslíka v jesennom hnojive zvýši odolnosť trávnika v zimnom období.

Najlepšou voľbou je zvoliť komplexné hnojivá, ktoré sú vodou rozpustné a zameriavajú sa na výživu trávnika a jeho koreňového systému. Odporúčame vykonať hnojenie trávnika začiatkom jesene, aby ste zabezpečili dostatočné obohatenie pred zimou. Potom už hnojiť môžete až najskôr na začiatku novej sezóny jarným hnojivom.

Hnojenie trávnika jeseň

Zbytočne nezaťažujte trávnik

Po vykonaní všetkých vyššie spomenutých krokov nechajte trávnik oddýchnúť a zbytočne ho nezaťažujte. Každý jeden proces, či vertikutácia, hnojenie alebo dosev potrebujú svoj čas. Kvôli tomu Vám odporúčame sa čo najmenej pohybovať po trávniku a nezalievať ho až tak ako počas jarnej a letnej sezóny. Počas jesene trávnik zadrží viac vlhkosti a netreba ho zbytočne prelievať, to by zas mohlo viesť k iným problémom. Nenechajte ho však po dosiati vyschnúť.

Tipy na kosenie trávnika pred zimou

  • vždy sa uistite, že je tráva pred kosením suchá,
  • dbajte nato, aby bol nôž resp. čepeľ vždy ostrá - pre čistý rez,
  • zbierajte pokosenú trávu a nenechávajte odkosené kúsky stebiel na trávniku, pretože zožĺtnu a uschnú, dajte ich do kompostu,
  • vyhnite sa šliapaniu po zamrznutom trávniku, môže to poškodiť jeho steblá, záleží to od sily stebiel trávnika
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

logo visalogo mastercardlogo platobná brána comgate

logo rainbird    logo wiper    logo hunterSphere

Náš príbeh

OZY záhradniny sú tu pre Vás či už ste záhradný nadšenec, realizátor, záhradníctvo, alebo prevádzkujete eshop so záhradníckym sortimentom. Našou prioritou je Vám prinášať produkty a služby vysokej kvality, aby ste Váš problém vyriešili natrvalo. Vďaka kvalitným produktom a Vám - našim stálym zákazníkom, sa nám neustále darí prinášať novinky v oblasti záhradníctva na slovenský trh.

Široký sortiment pre vaše domy a záhrady. Okrem záhradkárskych potrieb v našej ponuke nájdete aj gumovú dlažbu, detské šmýkačky či elektrokolobežky. Objednajte si niečo z nášho e-shopu alebo nás navštívte v našej kamennej predajni v Žiline.

Našou odmenou sú spokojní zákazníci.

Tešíme sa na vás!

Váš OZY team.

Kde nás nájdete

OZY s.r.o.
Pavla Mudroňa 5
010 01 Žilina

Nájdete nás aj na MALL.SK

Kontakty
Logo
OZY pre domy a záhrady
Po-Pia 8:00-11:20, 12-15:30hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk