slovakia flagczech flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 8:00-11:20, 12-15:30hod
0 ks
za € 0,00
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Tipy a rady do záhrady
 3. Úprava záhrady
 4. Ako upraviť svahovitý terén v záhrade prírodnou sieťovinou?

Ako upraviť svahovitý terén v záhrade prírodnou sieťovinou?

Máte na pozemku či záhrade strmší svahovitý terén? Plánujete upraviť svah čo najjednoduchšie, rýchlo a efektívne? Spevnenie svahu prírodnou sieťovinou je ideálnym riešením. Predstavuje ekonomickú variantu, s ktorou za priaznivú cenu dokážete aplikovať georohož na väčšiu plochu ako pri iných alternatívach protieróznej ochrany.

Jutové a kokosové siete sú určené na spevnenie svahov a plnia protieróznu funkciu. Používajú sa v prípade strmých terénov kvôli možným zosuvom pôdy najmä na miestach kde je mäkké resp. nestabilné podložie. Najmä svahy, ktoré sú dočasne bez vegetácie vyžadujú vzhľadom k ich sklonu, pôdnym a odtokovým podmienkam okamžitú ochranu voči erózií.

Ponúkané rohože sú zo 100% prírodných materiálov - jutových a kokosových vlákien. Svojim zložením nijako neznečisťujú okolie nakoľko neobsahujú žiadne toxické, plastové či iné znečisťujúce látky. Siete sú ekologickou formou dočasného spevnenia svahu. Poskytujú ochranu voči zosuvom pôdy po dobu kým zeleň prerastie sieť. Jutová sieť sa rozloží v priebehu 2 až 4 rokov od aplikácie do svahu a Kokosová sieť od 3 do 5 rokov. Po prvej zime sa geotextília začne rozkladať. V procese rozkladu uvoľňuje do zeme minerálne látky a pôsobí ako pôdne hnojivo na podporu rastu pre rastliny. 

Protierózna sieť spevnenie svahu lyžiarskeho strediskaPrírodná sieťovina realizácia do svahu

Využitie protieróznych rohoží

V strmých svahoch dochádza k zvýšenému povrchovému odtoku vody. Následne voda vymýva vo svahu ryhy zapričiňujúce eróziu. Voda odplavuje zeminu a podmieľa novo vysadené rastliny. Vlákna kokosovej alebo jutovej rohože znižujú rýchlosť prúdu vody, zachytávajú zeminu a tým zamedzujú zosuvu pôdy.

Prírodná sieťovina má rozmanité použitie. Využíva sa najmä pri zakladaní výsadieb v okolí verejných stavieb ale aj na súkromných záhradách. 

Svoje uplatnenie nájdu aj pri vodných stavbách na ochranu brehu jazier, pomalých vodných tokov, pri výstavbe parkov a pod. 

Georohože sa používajú na:

 • násypy ciet, diaľníc a železníc; 
 • ochranu výsadieb v novo založených parkoch, záhradách;
 • zabezpečenie protieróznej ochrany;
 • ochranu lyžiarskych zjazdoviek;
 • spevnenie brehov potokov, riek, prípadne kanálov voči tečucej vode;
 • rekultiváciu skládok a odvalov;
 • cestné priekopy vo veľkom sklone.

Stabilizujte svah za pomoci cenovo dostupných protieróznych sietí

Príklady použitia kokosovej a jutovej sieťoviny

Vlastnosti protieróznych sietí

Georohože predstavujú prírodnú tkanú sieť, ktorá má otvorenú štruktúru. Vlákna kokosovej alebo jutovej textílie sú spradené do priadze o hrúbke približne 5 mm. Na základe plošnej hmotnosti (gramáže), sa určuje hustota vlákien jednotlivých sieti. Všeobecným pravidlom je, že čím strmší svah, tým je vhodnejšia sieťovina s vyššou gramážou, aby bola zabezpečená účinná protierózna ochrana. Pri jutových rohožiach ponúkame gramáže250g/m2 a500g/m2. Kokosové rohože sú dostupné v hustotách 400g/m2 a 700g/m2.

Pri výbere siete je potrebné zohľadniť aj sklon svahu a požadovanú dĺžku životnosti protieróznej rohože.

 • Jutová geotextília 250g/m2 je vhodná pre svahy do sklonu 30°;
 • Jutová geotextília 500g/m2 pre terény s maximálnym sklonom do 45°;
 • Kokosová geotextília 400g/m2 pre terény so sklonom do 30°;
 • Kokosová geotextília 700g/m2 pre sklony viac ako 45° do extrémnych podmienok v dosahu prúdiacej vody.

Životnosť georohoží je v závislosti na podmienkach osadenia a materiálu rohože. Kokosová sieť sa rozloží v priemere do 3 rokov. Jutová sieť priemerne za 2 roky.

Jutová geotextília 250g/m2Jutová geotextília 500g/m2Kokosová geotextília 400g/m2Kokosová geotextília 700g/m2

Vzorky prírodných sieťovín z našej ponuky: z ľava jutová geotextília 250g, 500g, kokosová geotextília 400g a 700g.

Upevňovanie prírodnej sieťoviny do svahu

Georohože sa upevňujú do svahu za pomoci oceľových kotviacích skob. V závislosti od sklonu sa určuje aj počet skob na jednotlivé rohože. Pri osádzaní skob do svahu všeobecne platí, že postačuje cca 1-3 ks na m2. Výrazne strmší terén je vhodné kotviť hustejšie cca 4-5 ks skob na m2. Pri exponovanejších miestach môžete zvoliť podľa vlastného uváženia aj vyšší počet.

Odporúčaný počet skob v závislosti od sklonu svahu

 • pri svahu so sklonom 14° - 1ks skoby na m2;
 • pri svahu so sklonom 27° - 2ks skob na m2;
 • na svahy so sklonom nad 45° - 4ks skob na m2;
 • pri rýchlo tečucej vode a brehoch trvalých tokov použite až 6ks skob na m2.

Kotviace skoby majú rôznu dĺžku. Vhodná dĺžka závisí od tvrdosti zeminy. Čím je pôda hutnejšia, pevnejšia tým môžete použiť kratšie skoby. Ale odporúčame použiť skoby s minimálnou dĺžkou 15cm.

Montáž kokosovej protieróznej siete do svahu

Spôsob inštalácie prírodnej textílie

Jutové a kokosové siete sa inštalujú v niekoľkých postupných krokoch. Ako prvé je potrebné spracovať pôdny profil do hĺbky cca 75mm, zbaviť ho kamienkov, buriny a odpadov, ktoré sa vyskytujú v pôde. Ak sa na mieste osádzania nachádzajú veľké kamene tak ich odstráňte, alebo v miestach kde sú kamene geotextíliu vynechajte. Zbavte sa prípadných nerovnosti na svahu, napríklad vyplnením zeminou. Predpripravenú pôdu môžete podľa potreby prihnojiť napr. vrstvou humusu a prípadne vysiať trávnu zmes

V ďalšom kroku vyhĺbte v spodnej a hornej časti svahu ryhy, kde budete kotviť skoby. Pre správne osadenie rohože by ryhy mali byť široké aspoň 50cm a hlboké 25cm. Sieť si rozprestrite po šírke a jej voľnú časť (začiatok balenia) prichyťte pomocou ocelových skob. Ak už máte upevnený začiatok siete po jej šírke, potom si môžete sieť rozvinuť dole svahom. Následne postupne z vrchu ukotvujte rohož po celej jej ploche. Pripevnite sieť aj v päte svahu do predpripravenej ryhy. Koniec odrežte a pokračujte znova od koruny svahu až po pätu svahu. Jednotlivé časti rohoží prekrývajte a v spojoch ukotvite medzi sebou. Ak už máte rozvinutú a prichytenú celú plochu po jej šírke a dĺžke tak zasypte vyhĺbené ryhy.

Vyberte si prírodné geotextílie z našej ponuky pre Vašu záhradnú realizáciu.

Ak uvažuje nad kúpou protieróznej siete, ale neviete si dať rady, ktorá je pre Váš terén najvhodnejšia neváhajte nás kontaktovať.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

logo visalogo mastercardlogo platobná brána comgate

logo rainbird    logo wiper    logo hunterSphere

Náš príbeh

OZY záhradniny sú tu pre Vás či už ste záhradný nadšenec, realizátor, záhradníctvo, alebo prevádzkujete eshop so záhradníckym sortimentom. Našou prioritou je Vám prinášať produkty a služby vysokej kvality, aby ste Váš problém vyriešili natrvalo. Vďaka kvalitným produktom a Vám - našim stálym zákazníkom, sa nám neustále darí prinášať novinky v oblasti záhradníctva na slovenský trh.

Široký sortiment pre vaše domy a záhrady. Okrem záhradkárskych potrieb v našej ponuke nájdete aj gumovú dlažbu, detské šmýkačky či elektrokolobežky. Objednajte si niečo z nášho e-shopu alebo nás navštívte v našej kamennej predajni v Žiline.

Našou odmenou sú spokojní zákazníci.

Tešíme sa na vás!

Váš OZY team.

Kde nás nájdete

OZY s.r.o.
Pavla Mudroňa 5
010 01 Žilina

Nájdete nás aj na MALL.SK

Kontakty
Logo
OZY pre domy a záhrady
Po-Pia 8:00-11:20, 12-15:30hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk