slovakia flagczech flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 8:00-11:20, 12-16:30hod
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Tipy a rady do záhrady
 3. Úprava záhrady
 4. Ako si vybrať a nainštalovať tieniaciu sieť

Ako si vybrať a nainštalovať tieniaciu sieť

Neviete sa rozhodnúť akú tieniaciu sieť zvoliť na Váš plot? Chcete sa primárne chrániť pred slnkom, mať úplne súkromie a zabrániť zvedavým pohľadom Vašich susedov?

S tieniacimi tkaninami na plot sa stretnete dnes už v takmer každom hobby markete alebo záhradníctve nakoľko je ich možné všestranne využiť v rôznych oblastiach. Najbežnejšie uplatnenie nachádzajú v domácnostiach na plotoch do záhrady, kvôli ich výbornej tienivosti. Tiež napríklad ako tienenie na balkón, oplotenie športových ihrísk, kurtov ale aj detských pieskovísk, rôznych pergól a voliér pre zvieratá.

Rozdelenie (dôležité parametre pri výbere tieniacej textílie):

Ich základné rozdelenie je podľa stupňa nepriehľadnosti, teda hustoty tkaniny a podľa gramáže. Čím je úplet hustejšie tkaný, tým je menej priehľadný. Pri výbere tienivosti porovnávajte aj gramáž, nakoľko niektorí predajcovia zámerne deklarujú nepriehľadnosť úpletu s nízkou gramážou. My uvádzame pri všetkých tieniacich sieťach oba parametre (tienivosť aj gramáž). Údaj g/m2 (gramáž na m2) Vám napovie o skutočnej hustote siete.

 

Príklady aplikácie tieniacej plachty

Lešenie tieniaca textíliaŠportové ihrisko tieniaca plachta

 

Najčastejšie účely využitia tieniacej siete:

 • zabezpečuje súkromie napríklad pred susedmi (najvhodnejšia 99% textília vďaka najvyššej tienivosti)

 • redukuje prienik slnečných lúčov a ochraňujú pred slnečným žiarením

 • poskytuje tieň rastlinám a starostlivo ich schováva pre slnkom, zabráni ich vysušeniu a spáleniu

 • v prípade otvorenej plochy, služí sieťka na plot ako ochrana pred vetrom

 • ak žijete v prašnej ulici, tieniacia fólia je vhodnou bariérou proti prachu a nečistotám

 • na prekrytie lešenia - bráni príliš rýchlemu vysychaniu ometok tlmením slnečného žiarenia. Chráni okolie stavby pred pádom materiálu a drobných predmetov.

Predajcovia ponúkajú rôzne percentá tienivosti a neviete si vybrať koľko percentná sieť bude pre Vás vhodná?

Podľa účelu, na ktorý chcete tieniaciu plachtu použiť je potrebné aj vhodne zvážiť aký typ resp. tienivosť zvoliť.

Sieťovina na plot zníži priehľadnosť Vášho oplotenia v závislosti od gramáže o 90% (160g/m²), 95% (240g/m²) a 99% (260g/m²). Tieniacia sieť je vyrobená z PVC vlákien s UV ochranou.

Tienivosť pri sieťach značí koľko svetla daný úplet prepustí resp. neprepustí cez textíliu. V prípade 90% tienivosti úplet prepustí len 10% svetla. Na trhu nájdete mnoho odlišných sieti s rôznou hustotou tkania. Odporúčame Vám siahnuť po textíliach s vyšším percentom tienivosti aspoň 90%. V našej ponuke nájdete len tieniace textílie, ktoré Vám zabezpečia dostatočné súkromie a ochranu proti slnku. Štandardnú 90% tkaninu vyrábanú v troch farebných prevedeniach, tmavšiu 95% tkaninu a s najvyššou tienivosťou 99% tkaninu - obe (95% aj 99%) sú vyrábané len v zelenej farbe.

Pokiaľ chcete, aby textília plnila zároveň aj estetický účel môžete si z našej ponuky vybrať aj okrem viacerých tienivosti tri rôzne farby zelenú, hnedú a šedú sieť.

Aby sme vyhoveli všetkým zákazníkom zaradili sme do sortimentu tieniace pletivo rôznej výšky a dĺžky.

V ponuke tieniace plachty výšky: 1m, 1,2m, 1,5m, 1,8m, 2 metre a dĺžky v návinoch: 10 m, 50 metrov.

 

Príklad aplikácie tieniacej siete na stĺpikový plot


Inštalácia a prichytenie tieniacej tkaniny:

Inštalácia tieniačky je pomerne jednoduchá a zvládne ju každý. Pre správnu inštaláciu je potrebné, aby sieť upevňovali dve osoby, čo uľahčí celkovú montáž.

Tieniace pletivo je možné prichytiť viacerými spôsobmi, záleží len na Vás, ktorý Vám najviac vyhovuje. Odporúčame Vám prichytávať sieť viazacími páskami, sú UV stabilné, zľahčujú, zrýchľujú montáž a hlavne sú pevné. V našej ponuke nájdete sťahovacie pásky vo farbách tieniacich sieti, takže môžete upevňovacie pásky esteticky farebne zladiť s textíliou.

Pripevnenie siete je možné aj pomocou rôznych drôtov, spon, šnúr, úchytov a klipsní.

Najdôležitejšie je pevné uchytenie s pravidelnými rozostupmi v hornej a spodnej časti, prípadne v strede pre lepšie našponovanie siete a kvôli tomu, aby sieť zvládla aj silný nápor vetra a neroztrhala sa. Čím pevnejšie upevníte tkaninu o pletivo, tým viac znižite riziko roztrhnutia počas nárazov vetra. Ak upevňujete sieť drôtom a šnúrou postačí Vám nastrihať si 5 až 7 cm dlhé kusy.

Úplet dostatočne napnite a držte zatiaľ čo druhá osoba bude sieť postupne odvíjať a prikladáť k plotu. Zaisťujte ju najprv v hornej časti v pravidelnom rozostupe približne každých 30 až 50 cm a pri stĺpoch. V zápätí prichyťte spodnú časť (následne v prípade potreby v strednej časti upevňujte sieť v rozostupe 1 meter). Po celý čas realizácie dôsledne dbajte nato, aby sieť bola dostatočné napnutá. Ak ju dostatočne nenapnete tak časom sa pôsobením poveternostných vplyvov vyťahá a môže sa roztrhnúť.

Ak máte záujem o kúpu tieniacej textílie ponúkame Vám kvalitné UV stabilné úplety s rôznou hustotou so zaručenou Európskou kvalitou.

Porovnanie tieniacich sietí tienivosti 90%, 95% a 99%

Tieniaci úplet 90 percentný

tieniacia sieť 90% zelená

Tieniaci úplet 95 percentný

tieniacia sieť 95% zelená

Tieniaci úplet 99 percentný

tieniacia sieť 99% zelená

 

Tieniace úplety v ponuke v týchto farebných prevedeniach:

Zelená tieniaca plachta 90% 

tieniaca sieť zelená

 

Hnedá tieniaca plachta 90%

tieniaca sieť hnedá

 

Šedá (antracitová) tieniaca plachta 90%

tieniaca sieť antracit

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

logo visalogo mastercardlogo platobná brána comgate

logo rainbird    logo wiper    logo hunterSphere

Náš príbeh

OZY záhradniny sú tu pre Vás či už ste záhradný nadšenec, realizátor, záhradníctvo, alebo prevádzkujete eshop so záhradníckym sortimentom. Našou prioritou je Vám prinášať produkty a služby vysokej kvality, aby ste Váš problém vyriešili natrvalo. Vďaka kvalitným produktom a Vám - našim stálym zákazníkom  sa nám neustále darí prinášať novinky v oblasti záhradníctva na slovenský trh.

Široký sortiment pre vaše domy a záhrady. Okrem záhradkárskych potrieb v našej ponuke nájdete aj gumovú dlažbu, detské šmýkačky, fotovoltiku a iné. Objednajte si niečo z nášho e-shopu alebo nás navštívte v našej kamennej predajni v Žiline.

Našou odmenou sú spokojní zákazníci.

Tešíme sa na vás!

Váš OZY team.

Kde nás nájdete

OZY s.r.o.
Pavla Mudroňa 5
010 01 Žilina

Nájdete nás aj na MALL.SK

Kontakty
Logo
OZY pre domy a záhrady
Po-Pia 8:00-11:20, 12-16:30hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk