slovakia flagczech flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 8:00-11:20, 12-16:00hod
0 ks
za € 0,00
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Tipy a rady do záhrady
 3. Úprava záhrady
 4. Plastové zatrávňovacie tvárnice a rohože ako zelené parkovisko

Plastové zatrávňovacie tvárnice a rohože ako zelené parkovisko

Plánujete spevniť príjazdovú cestu či vytvoriť zelenú parkovaciu plochu alebo upraviť zelenú terasu pre vonkajšie sedenie čo najjednoduchšie, najrýchlejšie a najlacnejšie? V tom prípade sú plastové zatrávňovače pre Vás ideálnou voľbou.

Vegetačná dlažba vyrieší problémy spojené s prejazdom, parkovaním áut na zelených plochách či chodníkmi, pričom pod zatrávneným povrchom nebude dlažba časom vôbec viditeľná, pretože prerastie trávou.

Zatrávňovače slúžia na spevnenie štrkových a trávnatých plôch príjazdových ciest, parkovísk, terás a chodníkov. Predstavujú ekologické riešenie a sú ideálne pri tvorbe zelených trávnatých plôch.

Plastové zatrávňovače sa rozdeľujú na:

 • zatrávňovacie tvárnice (zatrávňovacie dosky, zatrávňovacia dlažba)
 • zatrávňovacie rohože

Rozjazdený bahnistý trávnik dokáže pokaziť dojem z Vašej záhrady

Ak potrebujete prechádzať či parkovať na trávnatej ploche a chcete sa vyhnúť rozjazdenému trávniku pri nepriaznivom počasí, určite oceníte plastové tvárnice a rohože, ktorými jednoducho vyriešite problémy v daždivom počasí s rozbahneným terénom, na ktorom sa môžete pošmyknúť, zašpiniť či dokonca poraniť sa.

Porovnanie betónových a plastových zatrávňovačov

Betónová zatrávňovacia dlažbaPlastová zatrávňovacia dlažba

Betónová zatrávňovacia dlažba predstavuje klasický najdostupnejší spôsob spevnenia povrchu. V súčasnosti sú už ale trendom alternatívne plastové zatrávňovače vďaka ich jednoduchšej, lacnejšej a rýchlejšej pokládke. Plastové zatrávňovače zabezpečujú prirodzené presakovanie dažďovej vody do zeme, čo prispieva k zlepšeniu termoregulácie prostredia a zniženiu prehrievania v krajine. Na rozdiel od betónových a asfaltových spevnených plôch, kde je voda odvádzaná väčšinou priamo do kanalizácie (nevsakuje prirodzene do zeme).

Betónové tvárnice prinášajú množstvo nevýhod a nemusia byť vždy vhodným riešením, nakoľko vysušujú povrch a rastlinám berú priestor k ich rastu. 

Betónové zatrávňovače

 • vyššia hmotnosť oproti plastovým zatrávňovačom,
 • vyššia cena dopravy vzhľadom na hmotnosť,
 • horšia manipulácia,
 • pri realizácií veľkej ploche nie sú na prvý pohľad veľmi estetické,
 • vsakujú do seba vlhkosť z okolia (odoberajú prirodzenú vlahu) a vysúšajú povrch,
 • nevhodné podmienky pre trávnik najmä v letných mesiacoch, keď neprší príliš často,
 • malá odolnosť voči vonkajším vplyvom počasia,
 • môžu časom popraskať nakoľko nie sú odolné voči dažďu, mrazu či UV žiareniu.

Plastové zatrávňovače

 • nízka hmotnosť,
 • ľahká manipulácia,
 • lacnejšia preprava, vďaka nižšej hmotnosti,
 • nízka cena vďaka novej výrobnej technológií,
 • vyvážený pomer cena/výkon,
 • určené na spevnenie akéhokoľvek terénu,
 • nie je potrebný hlbkový odkop zeminy,
 • vysoká nosnosť/zaťažiteľnosť až do 400 t/m2,
 • priepustnosť vzduchu a až 90% vody do pôdy,
 • nenasakujú vodu ako betónové zatrávňovače,
 • počas leta sa neprehrievajú,
 • po zatrávnení nie sú viditeľné aj vďaka zelenej farbe (prerastu trávou),
 • vhodné aj pre vytvorenie parkovacích zón,
 • vyššia miera zatrávnenej plochy ako pri betónových zatrávňovačoch (cca viac ako 80%),
 • vhodné aj do svahov (ochrana proti erózií),
 • odolnosť voči poveternostným vplyvom, UV žiareniu a kyslým dažďom

V našej ponuke nájdete viaceré druhy zatrávňovacích tvárnic a zatrávňovacích rohoží v rôznych rozmeroch, farbách a nosnostiach:

Zatrávňovacia dlažba Eura MAXI - v zelenej a čiernej farbe.  Vďaka svojej veľkosti, vysokej nosnosti, jednoduchému spôsobu osádzania a ekonomickej preprave si táto zatrávňovačka získala u zákazníkov veľkú obľubu. 

Zatrávňovacia dlažba EKO OZYraster 400 - v zelenej a bielej farbe. Predstavuje univerzálnu bezúdržbovú plastovú tvárnicu, ktorá umožňuje optimálne zatrávnenie plôch. Svoju priazeň medzi zákazníkmi si získala nielen svojím univerzálnym rozmerom (cca 50x50cm), ale aj jednoduchým spôsobom pokládania, neuveriteľne vysokou nosnosťou a materiálovou kvalitou.

Štrková stabilizačná rohož - v bielej farbe. Štrková rohož je pokrokovým výrobkom z recyklovaného plastu, ktorý vytvára stabilizačný systém pre štrk, piesok a mulč. Uplatnenie nájde pri realizácií príjazdových ciestparkovískchodníkovpeších zón, zelených striech ako stabilný základ pre strešné terasy, atď.

Zatrávňovacia rohož na dočasné parkovanie GrassRoll Premium+ - Zatrávňovacia rohož je jednou z mála plastových zatrávňovacích pletív, ktoré majú certifikáciu na dočasné parkovanie na tráve bez nutnosti výmeny podložia. Pri osádzaní rohože nie je potrebné realizovať žiadne stavebné a výkopové práce. Jedná sa o najlacnejší spôsob spevnenia trávnika pre účely parkovania osobných automobilov, ktorý je v súčasnosti dostupný na Slovenskom trhu. Maximálna nosnosť tejto zatrávňovacej rohože GrassRoll Premium+ predstavuje 5 ton

Zatrávňovacia rohož na trvalé parkovanie GrassRoll Extra - Jedná sa o 3D georohož vyrobenú z vysoko-hustotného polyetylénu. Materiál je úplne inertný, tak ako chemicky aj biologicky a plne recyklovateľný. Maximálna nosnosť tejto zatrávňovacej rohože GrassRoll Extra je 7,5 tony

Zatrávňovacia rohož HEXO 33 - Rohož je určená na zosilnenie trávnika na miestach dočasného parkovania alebo na spevnenie povrchu trávnika v záhrade alebo na svahoch. Zatrávňovacia rohož ideálne spevní trávnatú plochu náchylnú k jej opotrebeniu. Osádza sa bez nutnosti pevnej pokládky.

Príklady aplikácie zatrávňovacích tvárnic

Pokládka zatrávňovacieho systému

Spôsob pokladania a prípravy terénu je pri tvárniciach a rohožiach značne odlišný. Zatrávňovacie tvárnice sa nepokladajú priamo na trávnik narozdiel od rohoží. Zatrávňovacie rohože majú oproti tvárniciam veľkú výhodu v tom, že je možné ich pokladať už priamo na existujúci trávnik, avšak neponúkajú takú nosnosť ako zatrávňovacie dosky. Ich zaťažiteľnosť je certifikovaná pri jednom druhu rohoží do 5 ton a pri druhom do 7,5 ton

Oba druhy plastových zatrávňovacích systémov, či už ide o tvárnice alebo rohože predstavujú efektívne a ekologické riešenie pri spevnení mierne či intenzívne zaťažovaných plôch. 

Aj napriek výhodám zatrávňovacích rohoží, najmä ich rýchlej pokládke, je v niektorých prípadoch odporúčané resp. vhodnejšie použiť zatrávňovacie dosky, ktoré znesú vyššiu záťaž, a upraviť podložie štrkovou nosnou vrstvou. Najmä v prípadoch, pokiaľ plánujete parkovať, či prechádzať po zatravňovákoch aj nákladnými vozidlami a podobne.

Rohože sú vyrábane v 2 metrovej šírke v rôznych dĺžkach od 5, 10, 15 až 20 metrov. Umožňujú pri rovnakej výmere výrazne rychlejšie spevniť plochu ako pomocou zatrávňovacích tvárnic. Všetky zatrávňovacie rohože z našej ponuky sú štandardne dodávane vrátane kotviacich U klincov.

Príklad aplikácie zatrávňovacej rohože GrassRoll pod detské ihrisko v kombinácií  s gumovým bezpečnostným povrchom umiestneným pod šmýkľavkami:

Zatrávňovacia rohož Grassroll pokládkaZatrávňovacia rohož Grassroll prerastanie trávouZatrávňovacia rohož Grassroll trávaZatrávňovacia rohož Grassroll po 3 týždňoch

Spôsob pokládky zatrávňovacích tvárnic pri pochôdzných plochách

Pri ich aplikácií je potrebné v prvom kroku zbaviť sa mačiny (stiahnuť existujúci trávny porast) na povrchu a zrovnať terén. Po zrovnaní terénu môžete následne osádzať zatrávňovacie dosky, ktoré zasypete zeminou či trávnikovým substrátom a zasiať trávne osivo. Ako posledný krok sa odporúča celú realizovanú plochu prejsť vibračnou doskou. Uvedený spôsob pokládky postačuje pri zatrávňovaní chodníkov napr. v záhrade, kde sa do budúcna nepočíta s intenzívnym zaťažovaním danej plochy.

Spôsob pokládky zatrávňovacích tvárnic pri zaťažovaní dopravnými prostriedkami

Ak plánujete osádzať zatrávňovacie tvárnice na verejné priestranstvá, v záhradách na vytvorenie parkovacej plochy či iné intenzívne zaťažované plochy dopravnými prostriedkami alebo vytvoriť zelené parkovacie zóny tak je potrebné zhotoviť spodnú nosnú vrstvu z drveného štrku.

Potrebná hrúbka nosnej vrstvy v závislosti od spôsobu využívania plochy

Zatrávňovacia dlažba nosná vrstva

Spôsob pokládky zatrávňovacej rohože

Pri aplikácií zatrávňovacích rohoží nie je nutné očistiť terén od mačiny. Rohože sa pokladajú priamo na existujúcu trávnatú plochu. V prípade, že terén je hrboľatý (nerovný) je dobré ho pred pokládkou upraviť. V niektorých prípadoch to viete vyriešiť aj rýchlo a jednoducho dosypaním zeminy resp. trávneho substrátu do jám alebo odkopaním hrbolov, ktoré vyčnievajú nad úroveň terénu.

Pri pokládke zatrávňovacej rohože na doposiaľ nezatrávnenú plochu je potrebné takúto plochu pripraviť rovnako ako keď sa vysieva nový trávnik. Po vysiatí trávného semena a zavalcovaní zeminy môžete rozprestrieť na pripravený terén zatrávňovaciu rohož, respektíve viaceré rohože, ktoré ukotvite oceľovými skobami  (U-pinmi) v rozpätí približne 3 kusy na 1m2.

 

Presné postupy pokládky jednotlivých zatrávňovacích systémov nájdete pri každom našom predávanom produkte nižšie v sekcií "Na stiahnutie".

Tu nájdete celú našu ponuku zatrávňovacích systémov

V prípade ak sa neviete rozhodnúť, ktorý typ je pre Vás ten správny, neváhajte nás kontaktovať. S radosťou Vám poradíme.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

       Sphere

Náš príbeh

OZY záhradniny sú tu pre Vás či už ste záhradný nadšenec, realizátor, záhradníctvo, alebo prevádzkujete eshop so záhradníckym sortimentom. Našou prioritou je Vám prinášať produkty a služby vysokej kvality, aby ste Váš problém vyriešili natrvalo. Vďaka kvalitným produktom a Vám - našim stálym zákazníkom, sa nám neustále darí prinášať novinky v oblasti záhradníctva na slovenský trh.

Široký sortiment pre vaše domy a záhrady. Okrem záhradkárskych potrieb v našej ponuke nájdete aj gumovú dlažbu, detské šmýkačky či elektrokolobežky. Objednajte si niečo z nášho e-shopu alebo nás navštívte v našej kamennej predajni v Žiline.

Našou odmenou sú spokojní zákazníci.

Tešíme sa na vás!

Váš OZY team.

Kde nás nájdete

OZY s.r.o.
Pavla Mudroňa 5
010 01 Žilina

Nájdete nás aj na MALL.SK

Kontakty
Logo
OZY pre domy a záhrady
Po-Pia 8:00-11:20, 12-16:00hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk