slovakia flagczech flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 8:00-11:20, 12-16:00hod
0 ks
za € 0,00
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Tipy a rady do záhrady
 3. Úprava záhrady
 4. Vegetačné oporné múry ako cenovo prijateľnejšia náhrada betónových múrov

Vegetačné oporné múry ako cenovo prijateľnejšia náhrada betónových múrov

Zelené riešenie pre oporné múry a protipovodňové steny. Vegetačné oporné múry sú cenovo dostupnejšou alternatívou oporných múrov z betónu, kameňa alebo debniacich tvárnic. Systém VOM® slúži na spevnenie svahov, brehov vodných tokov, nádrží, násypov ciest, diaľnic, mostov a mnoho ďalších. 

VOM® predstavuje ekologický systém vrecových ochranných múrov, ktorý je náhradou oporných múrov z iných materiálov.  Jedná sa o mäkký poddajný materiál, ktorý je možné si podľa potreby prispôsobiť.

Montáž vegetačného oporného múru je veľmi rýchla, výzorovo prirodzenejšia, estetická a cenovo prijateľnejšia ako iné oporné systémy. Poskytuje dlhú životnosť rovnako ako pri iných systémoch.

realizácia vegetačného oporného múru

Vegetačný oporný múr a jeho výhody

 • vegetačné oporné múry predstavujú jednoduchý systém, ktorý sa skladá zo 4 základných komponentov - vak, páska, kotvy, spojovák
 • výstavba systému VOM® je oveľa kratšia oproti betónovým či kamenným múrom
 • nižšie náklady na realizáciu oproti betónovým oporným múrom
 • nevznikajú ďalšie náklady spojené s odvozom nadbytočnej zeminy nakoľko odkopanou zeminou zo svahu môžete naplniť vrecia, ktoré tvoria oporný múr
 • pri realizácií nie je potrebné množstvo náradia - postačuje gumené kladivo, vodováha, šnúrka
 • systém VOM® poskytuje dlhú životnosť porovnateľnú s inými druhmi oporných múrov
 • nízke náklady na dopravu vzhľadom k ľahkej váhe základných komponentov potrebných k stavbe VOM®
 • jednoduchšia inštalácia aj v ťažko prístupnom teréne, vďaka nízkej hmotnosti
 • nevyžadujú sa vyrovnané základy podložia
 • vaky systému VOM® sa prispôsobia miestu osádzania - nemajú problém s nerovnosťami kríkmi, stromami príp. rôznymi prekážkami
 • vaky na sebe udržujú vegetáciu - priamo do vriec je možné vysadiť rôzne rastliny, ktoré sa časom zakorenia a podporujú spevnenie svahu
 • systém VOM® je ideálny aj pre aplikáciu v prírode po vysadení rastlín vaky časom zarastú vegetáciou čiže ich nebude vidieť. Vytvoria zelenú stenu.
 • VOM® sú určené aj pre výsadbu kvetov, pestovanie rôznych plodín ako sú jahody, čučoriedky a podobne

Vegetačný oporný múr vegetácia

Kde nachádzajú vegetačné oporné múry uplatnenie?

 • sú vhodné pre stavby oporných múrov a stien
 • zabezpečujú stabilizáciu svahu a bránia zosuvom pôdy
 • používajú sa aj ako oddeľovacie múriky a ploty
 • pri výstavbe kaskádovitých záhrad a vyvýšených plôch
 • na podchody a nadchody pre divú zver
 • sú vhodné k násypom ciest, diaľníc, mostov, železníc a podobne
 • na úpravu brehov riek, rybníkov, priehrad a nádrží
 • na prekrytie starých zvetralých oporných múrov z betónu
 • pri krajinných a záhradných úpravách, architektúre parkov, záhrad, dvorov a pod.
 • na úpravu horských chodníkov, ciest, ťažko dostupných lokalít
 • ako základy a podložie pri drobných stavbách
 • ako obklady rôznych betónových, kovových, kamenných konštrukcií
 • pre protipovodňové a vodozádržné opatrenia
 • pri mnohých iných aplikáciach

Systém VOM® pozostáva zo štyroch základných komponentov (prázdny vak, sťahovacia páska, kotvy, spojovák) a dvoch pomocných komponentov (plastová georohož a drenážny pás).

Vrece je šité zo špeciálnej netkanej textílie, ktorá je flexibilná, pevná a v pôde sa nerozkladá. Textília vydrží rezanie a trhanie bez negatívnych vplyvov na účinnosť vriec v systéme VOM®. Vak je odolný voči poveternostným podmienkam, UV žiareniu, prepúšťa vodu, čím zabezpečuje zavlažovanie výsadieb vo vakoch.

Veľkou výhodou je, že vaky môžete naplniť zeminou zo svahu a tým zúžitkujete aj to čo by ste inak museli odviesť napr. pri realizácií betónového oporného múru.

Podľa spôsobu použitia či druhu výsadby sa vaky plnia aj iným materiálom:

Pre zabezpečenie múru  proti jeho spadnutiu sa používa plastová georohož, ktorá sa môže ukladať dvoma spôsobmi v závislosti od stavby. Pri realizáciach kde je užší priestor alebo pri stavbe múrikov, stien, kaskád a oporných vyvýšenín do 1 metera sa sieťovina pokladá pozdĺžne po celej dĺžke oporného múru. Ukladá sa priamo na vrch vegetačných vakov v šírke cca 25cm do každej druhej alebo tretej rady vakov pod spojováky.

Pri dostatočnom priestore sa ukladá georohož  od oporného múru smerom do svahu. Pri inštalácií rohože je potrebné, aby bola mierne napnutá, inak nebude správne plniť svoju funkciu. Sieť sa prichytáva pod spojováky za pomoci kotviacich klincov. Geomreža spevňuje oporný múr a ukladá sa po 2 až 3 radách vegetačných vakov.

Georohož vegetačný oporný múr

Kotviace klince sú neoddeliteľnou súčasťou systému VOM®, dodávajú sa spolu s vakmi ako sada. Ku každému vaku sú 4 klince. Ich úlohou je zaistenie jednotlivých vakov nad sebou (zatlčením klinca cez celý vak, časť klinca prejde do nižšieho radu vakov, tým sa zafixujú vaky do seba a stabilizujú múr) a pomocou spojováka vedľa seba (spojovací diel má v sebe predpripravené diery, cez ktoré sa nabíjajú klince). Kotvy spevňujú vaky voči ich posuvom a fixujú georohož, čím pomáhajú k tvorbe pevnej konštrukcie VOM®.

Spojováky (ako je vyššie spomenuté) zaisťujú vaky, ktoré sú vedľa seba. Dodávajú sa ako sada spolu s vakmi. Spojovací diel prepája dva plné vaky medzi sebou. Cez ich otvory sa prevliekajú kotviace klince, ktoré sa upevňujú do vaku.

Príklady použitia vegetačného oporného múru

Spevnenie budovy vegetačný oporný múr

Výsadba vegetačný oporný múr

Vegetačný oporný múr spevnenie svahu na záhrade

 

Výpočtom si zistíte potrebnú plochu vegetačného oporného múru v m2 (na základe dĺžky a výšky svahu).

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť aké množstvo budete potrebovať na realizáciu systému VOM® prípadne máte nejasnosti a chcete sa uistiť či je vegetačný oporný múr pre Vás vhodný, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám s Vašou realizáciou pomôžeme.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

       

 

Náš príbeh

OZY záhradniny sú tu pre Vás či už ste záhradný nadšenec, realizátor, záhradníctvo, alebo prevádzkujete eshop so záhradníckym sortimentom. Našou prioritou je Vám prinášať produkty a služby vysokej kvality, aby ste Váš problém vyriešili natrvalo. Vďaka kvalitným produktom a Vám - našim stálym zákazníkom, sa nám neustále darí prinášať novinky v oblasti záhradníctva na slovenský trh.

Široký sortiment pre vaše domy a záhrady. Okrem záhradkárskych potrieb v našej ponuke nájdete aj gumovú dlažbu, detské šmýkačky či elektrokolobežky. Objednajte si niečo z nášho e-shopu alebo nás navštívte v našej kamennej predajni v Žiline.

Našou odmenou sú spokojní zákazníci.

Tešíme sa na vás!

Váš OZY team.

Kde nás nájdete

OZY s.r.o.
Pavla Mudroňa 5
010 01 Žilina

Nájdete nás aj na MALL.SK

Kontakty
Logo
OZY pre domy a záhrady
Po-Pia 8:00-11:20, 12-16:00hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk