- Štítky blogu
- Úvod
- Tipy a rady do záhrady
- Úprava záhrady
- Akými spôsobmi zlepšiť kvalitu pôdy a zaistiť optimálny rast rastlín?
Akými spôsobmi zlepšiť kvalitu pôdy a zaistiť optimálny rast rastlín?
Uvažujete nad tým ako zvýšiť kvalitu Vašej pôdy pre pestovanie rastlín? Nie ste si istý aký druh pôdy je vo Vašej záhrade? Máte piesčitú či ílovitú pôdu? Chcete vytvoriť ideálne podmienky s dostatkom živín pre rast plodín? V tomto článku sa pozrieme na pôdu a substráty, ktoré sú vhodné k rastlinám, aby sa im darilo a Vy ste sa tešili z bohatej úrody.
Pôda resp. zemina je základným prvkom pre správny rast rastlín. Drží vodu a postupne uvoľňuje živiny tak, aby ich rastliny mohli prijímať. Ak poznáte druh Vašej pôdy, za pomoci rôznych opatrení si viete skvalitniť pôdu.
To aký máte druh pôdy si môžete jednoducho určiť aj sami:
- Ak sa Vám zeminu nepodarí vyformovať do pevnej gule, teda rozdrobí sa tak ide o piesčitú pôdu.
- Z hlinitej pôdy vyformujete valček, ale v prípade ak ho budete chcieť ohnúť do kruhu tak sa v strede začne rozpadať.
- Ílovitú pôdu môžete formovať do rôznych tvarov či ohýbať a zemina Vám bude držať pevne pokope.
Piesčitá pôda je ľahká, dobre prepúšťa vodu, rýchlo vysychá, avšak má slabé schopnosti zadržiavania vody a ukladania živín.
Hlinitá pôda je ideálnou na pestovanie rastlín. V tejto zemine sa rastlinám dobre darí. Pôda sa skladá z jednej tretiny piesku, spraše a ílu. Má dobré schopnosti zhromažďovania vody a ukladania živín.
Ílovitá pôda je ťažká, z pomedzi všetkých druhov pôdy má najvyšší potenciál zhromažďovania vody a ukladania živín, veľmi ľahko sa utláča, avšak predstavuje väčšie riziko trvalého zamokrenia.
Pôda sa skladá z rozložených organických látok ako humus, piesok, íl či spraš. Lepšiu štruktúru pôdy, zhromažďovanie vody a ukladanie žívín docielite vyšším podielom humusu v pôdy.
Na to, aby sa rastlinám v pôde darilo a bol zabezpečený ich optimálny rast tak pôda musí spĺňať určité požiadavky. Požiadavky jednotlivých rastlín na kvalitu pôdy sa posudzujú individuálne. Najvhodnejšou je piesočnato-hlinitá až hlinitá zemina bez kompaktných hrud, s dostatočnou humóznosťou, priepustnosťou a vysokou schopnosťou uchovávať dostatok vlahy, s obsahom ílovej zložky od 20 do 45%. Takéto zloženie pôdy má optimálne rastové podmienky pre väčšinu rastlín. Ak máte daný typ pôdy nemusíte si lámať hlavu s úpravou jej zloženia.
Ako upraviť pôdu na začiatku sezóny?
Keď na začiatku sezóny vynaložite úsilie na úpravu pôdy dodaním živín a prevzdušnením pôdy tak sa Vám posadené rastliny odmenia v podobe bohatej úrody v priebehu sezóny.
Podľa viacerých štúdií sú základom úspechu vyvýšené hriadky, ktoré sa po sezóne neupravujú, ale na začiatku novej sezóny ak klesli, tak sa dosypú zeminou. Ak takéto hriadky ešte nemáte tak Vám odporúčame si ich vytvoriť. Hriadky by mali byť široké približne 75 centimetrov, vysoké okolo 20cm s medzerami 45cm medzi jednotlivými hriadkami. Takýmto odsadením docielite jednoduché prechody medzi hriadkami a aj manipuláciu v nich z oboch strán. Trvalé hriadky sú oproti klasickej obrábanej pôde úrodnejšie a môžete si v nich dovoliť hustejšiu výsadbu zeleniny bez vplyvu na kvalitu pestovaných rastlín.
Ak preferuje viac klasickú obrábanú pôdu tak je potrebné vykonať taktiež viacero krokov na dosiahnutie čo najlepšej úrody počas sezóny. Pôda sa musí prekypriť buď za pomoci záhradného kultivátora, či zrýľovať alebo okopať ručným náradím.
Postupné kroky úpravy pôdy pred výsadbou
Aby bola pôda úrodná mala by mať vyvážený pomer živín presne podľa potrieb jednotlivých rastlín, ktoré v záhrade plánujete vysádzať. Optimálne množstvo obsiahnutých živín v pôde zaručí zdravý rast rastlín. Na pestovanie zeleniny, sadenie stromčekov, kríkov či pre prosperitu okrasných rastlín v záhrade je potrebné zvoliť vhodnú zeminu, teda vybrať správny substrát či použiť kompost.
Či máte hriadky alebo obrábanú pôdu tak prvým krokom je dodanie živín do pôdy. To dosiahnete buď pridaním vhodného substrátu (podľa druhov rastlín) alebo kompostu, ktorý získate svojpomocne zo záhradného kompostéra.
Úprava pôdy kompostom
Ak máte záhradu a produkujete biologický odpad tak Vám odporúčame si zadovážiť záhradný kompostér.
Z kompostéra získate prirodzeným spôsobom kompost, ktorým následke prekryjete hriadky či obrábanú pôdu 1 až 2 cm vrstvou kompostu. Čím hrubšou vrstvou pôdu pokryjete, tým výraznejšie obohatíte pôdu o potrebné zložky a cenné živiny. Kompost má bohatý obsah živín vďaka minerálom z rozložených rastlín.Pri kompostovaní treba dbať na to, aby bol kompostér umiestnený na správnom mieste a aby boli dodržané zásady správneho kompostovania. Teda aj brať do úvahy čo do kompostéra patrí a čo nie. Na kompostovanie sa používa odpad zo záhrady ako lístie, vetvičky, pokosená tráva či zvyšky ovocia a zeleniny. K urýchleniu kompostovania môžete použiť urýchľovač kompostovania s obsahom guána, ktorý sa pridáva priamo do kompostéra na rýchlejšiu premenu bioodpadu a k získaniu kvalitného a úrodného kompostu.
Vytvorenie vlastného kompostu je ekonomicky najvýhodnejšou variantou. Ak by ste sa rozhodli pre kúpu kompostu v záhradnom centre môže Vás to výjsť dosť draho.
Lokálna úprava pôdy substrátmi
V našej ponuke nájdete substráty na rôzne účely pre viaceré druhy rastlín. Substráty sú zmesou rôznych zložiek, kde každá z nich má rozdielnu funkciu. V kvalitnom substráte by mala byť zemina načechraná, vlhká, bez obsahu veľkých vlákien alebo kúskov konárov. Dôležitý je aj balenie. Vzhľadovo by vrece nemalo byť vyblednuté. V prípade, že narazíte u predajcov na takéto vrecká substrátu tak môže ísť o starú pôdu a vo veľkej miere vyprchal podiel živín. Menej kvalitné substráty častokrát neobsahujú potrebné zložky na zadržiavanie vody ako rašelinu, humus či kokosové vlákno). Nízkym zadržiavaním vody by substrát mohol zapríčiniť odumretie rastlín kvôli ich vysušeniu.
Pestovateľský substrát alebo aj inak nazývaný záhradnícky substrát v 80l balení so širokou oblasťou použitia je primárne určený k dopestovaniu zeleniny (paradajky, uhorky, papriky, kapusta, šaláty, zeler a iné), ale je taktiež vhodný pre výsadby stromov a kríkov. Substrát zaistí dobre rozvinutý koreňovy systém, rovnomerné klíčenie a optimálny rozvoj rastlín počas celého obdobia pestovania. Skladá sa z vrchoviskovej rašeliny s upravenou reakciou rozkladu, kokosového vlákna, oxidu vápenatého a počiatočného hnojiva pre podporu rastu.
Výhodou kokosového vlákna v pestovateľskom substráte je najmä jeho pevná štruktúra, čím substrát nadobudne optimálne vodno-vzdušné vlastnosti pre jednoduché zakorenenie rastlín. Substrát na pestovanie má nízku slanosť a nie sú v ňom obsiahnuté vďaka kokosu žiadne patogény. Svojou stabilnou štruktúrou má predpoklady k zdravému rastu sadeníc. Substrát je veľmi ľahko spracovateľný s dobrými vlastnosťami prepušťania vody.
Kvetinový substrát v 50l balení je univerzálnym substrátom, ktorý je určený najmä k pestovaniu okrasných rastlín, ale viete ho použiť vo všetkých oblastiach Vašej záhrady. Je vhodný do rôznych nádob, kvetinových hrantíkov či pri vysádzaní na hriadky. Nie vždy je nevyhnutné mať pre rozdielne rastliny špeciálne substráty. Hlavné je, aby substrát obsahoval prvky dôležité k rastu rastlín. Tými prvkami sú dusík a fosfor.
V kvetinovom substráte je podobne ako v pestovateľskom obsiahnuté kokosové vlákno s pevnou štruktúrou. Čiže má vďaka kokosu príbuzné vlastnosti ako pestovateľský substrát.
Substrát na kyslomilné rastliny tzv. rašelina v 80l balení je ideálna k pestovaniu kyslomilných rastlín ako čučoriedky, brusnice, rododendróny, vresy, kaliny, azalky a hortenzie s modrými kvetmi.
Rašelinový substrát je charakteristický nízkym stupňom rokladu a výborným zadržiavaním vody. Svojím vysokým podielom organickej hmoty zlepšuje štruktúru pôdy a zaisťuje potrebné pôdne pH v rozmedzí 3,5 až 4,2 na to, aby sa rastlinám darilo.
V prípade ak máte veľmi zásaditú pôdu a potrebujete pH znížiť, tak tento substrát je ideálnym riešením úpravy pH pôdy. Nemusíte sa obávať toho či je rašelina vhodná pre Váš druh pôdy. Jej použitie je univerzálne, či už máte ľahkú piesčitú alebo tvrdú ilovitú zeminu.
Kultivácia pôdy
Následne druhým krokom je kultivácia pôdy. Prevzdušnenie pôdy pred vysádzaním predstavuje dôležitý krok, nakoľko počas roka na pôdu pôsobí dážď, gravitácia a podobne čím sa postupne pôda zhutňuje. Prevzdušnením umožníte koreňom rastlín jednoduchšie zakorenenie. To ako pôdu zkultivujete bude mať zásadný vplyv na úrodu počas sezóny.
Aj napriek zaužívanej tradícií (premiešavanie spodnej vrstvy s vrchnom vrstvou) by sa pôda nemala prevracať nakoľko sa tým naruší mikrobiálny život čo znížuje úrodnosť pôdy. Zemina by sa mala len zľahka narušiť za pomoci ryľovacích vidli, bez jej premiešavania.
Počas prevzdušňovania je dobré, aby bola pôda kyprá. V prípade premočenej pôdy je vhodné počkať po dobu kým trochu preschne. Už prekyprenú pôdu jemne zarovnajte hrablami, aby ste si pripravili terén na výsadbu. Kultivácia predstavuje dlhodobý proces, ktorý je potrebné opakovať každým rokom. Náročnejšie je to najmä počas prvého roku ak máte ťažkú ílovitú pôdu. Počas ďalších rokov bude vďaka dážďovkám pôda kyprejšia, čím sa značne práca s ňou uľahčí.
Hnojenie pôdy
Tretím dôležitým krokom je zahnojenie pôdy. V prípade, že máte kvalitný kompost tak tento krok môžete úplne preskočiť. Vo väčšine prípadov však kompost nemá dostatočnú kvalitu či je ho málo. Prírodným hnojivom Humac® Agro s obsahom minimálne 62% huminových kyselín so širokým spektrom využitia od okrasných záhrad cez malé domáce záhrady, komunitné záhrady, veľkých pestovateľov, poľnohospodárov a vinárov dodáte rastlinám potrebné živiny.
Množstvo a typ potrebného hnojiva závisí od druhu rastlín. Určité druhy zeleniny (fazuľa, hrach, šalát, či koreňová zelenina) nevyžadujú také veľké množstvo živín a vystačia si z nízkym množstvom hnojiva. Ale paradajky, paprika, uhoroky, brokolica či kapusta potrebuje väčšie množstvo živín. Hlavne z tohto dôvodu je odporúčané každú sezónu rotovať tieto druhy rastlín medzi sebou.
Plánujete zakladať nový trávnik či obnoviť trávnik po zime?
V ďalšom článku Vám priblížime rady ako postupovať pri založení či naštartovaní trávnika za pomoci vertikutácie a hnojenia.