slovakia flagczech flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 8:00-16:30hod
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Tipy a rady do záhrady
 3. Úprava záhrady
 4. Uvedenie robotickej kosačky po zime do prevádzky

Uvedenie robotickej kosačky po zime do prevádzky

Príchod jari nám prináša nielen nové možnosti na záhradkárčenie, ale aj starostlivosť o našu trávu. Ak máte robotickú kosačku, ktorú ste zazimovali, bude potrebné ju pripraviť na novú sezónu. 

Tu sú niektoré tipy, ako uviesť robotickú kosačku po zime do prevádzky:

 1. Nabite batériu: Počas zimy je dôležité minimálne raz dobiť batériu a to nie len na úroveň 100%, ale nechať bežať celý cyklus dobíjania. U väčšiny výrobcov je to podmienka pre možnosť uplatnenia záruky v prípade poškodenia batérie.

 2. Skontrolujte nože: Na to, aby bol rez trávnika čistý, je dôležité mať správne naostrené nože. Keby su nôže nenaostrené alebo nesprávne naostrené tak, by nôž trávu trhal. Vďaka správne naostreným nožom je povrch trávnika krajší a zároveň chránený voči rôznym chorobám. V prípade, že na konci minulej sezóny už bolo potrebné vymeniť čepele, spravte tak teraz. Vždy je dôležité vymeniť s čepeľou aj skrutky.
 3. Skontrolujte kolesá: Pozrite sa, či nie sú kolesá poškodené. V prípade akýchkoľvek poškodení ich je potrebné nahradiť novými dielmi.

 4. Vyčistite kosačku: Ak ste na konci sezóny pred zimou neodstránili nečistoty a nalepené zvyšky trávy, urobte tak teraz pred sezónou. Pri čistení kosačky nepoužívajte tečúcu vodu, žiadne rozpúšťadlá ani leptavé čistiace prostriedky, ktoré by mohli poškodiť diely kosačky. Ideálne je očistiť kosačku mechanicky kefou a handrou.

 5. Vyčistite senzory: Skontrolujte senzory vašej robotickej kosačky a odstráňte akékoľvek nečistoty alebo prach, ktoré by mohli zasahovať do jej fungovania.
 6. Odstráňte všetky prekážky: Predtým, ako pustíte robotickú kosačku do prevádzky, uistite sa, že na trávniku nemáte prekážky, ako sú kamene alebo hračky, ktoré by mohli poškodiť časti kosačky. Týmto zabránite poškodeniu kosačky alebo iných vecí.

 7. Skontrolujte inštaláciu obvodového kábla: Pred spustením kosačky by ste sa mali prejsť po obvode záhrady a skontrolovať inštaláciu ohraničujúceho kábla, aby ste sa uistili či nie je niektoré z miest kde je kábel položený viditeľne poškodené alebo či nevyliezli kolíky zo zeme. 
 8. Nastavte na jarné podmienky: Po zimnom období by ste mali skontrolovať nastavenia Vašej robotickej kosačky. Robotickú kosačku je potrebné nastaviť na jarné podmienky. Pre začiatok sezóny je vhodný vyšší rez trávnika. Preto by ste mali nastaviť výšku kosenia na správnu úroveň. S prvým kosením odporúčame počkať kým teplota vystúpi dlhodobo nad 8°C (záleží od typu trávneho osiva)a výška trávy pred kosením dosahuje viac ako 5 až 7 cm.

 9. Skontrolujte nabíjaciu stanicu: Pripojte adaptér do stanice a následne ju pripojte do siete. Skontrolujte či bliká. Umiestnite kosačku do stanice, aby sa nabila.
 10. Skontrolujte sieťové pripojenie: Ak je vaša robotická kosačka pripojená na sieť, uistite sa, že sieťové pripojenie je funkčné.

 11. Znova zapnite automatické funkcie: Ak ste zrušili automatické nastavenia kvôli zimnému obdobiu ako napríklad plánovanie kosenia a pod., nastavte ich pre novú sezónu.

 12. Zapojte a sledujte: Keď je všetko nastavené a pripravené, spustite svoju robotickú kosačku do prevádzky a sledujte jej pohyb. Uistite sa, že funguje správne a kosí trávu rovnomerne. Otestujte správny chod kosačky pri vstupe do stanice. Po zime sa môže stať, že vplyvom zimy, vetra a snehu sa stanica mierne vychýlila z pôvodného miesta.

Zhrnutie jarnej prípravy kosačky na prevádzku

Po zime je dôležité správne pripraviť Vašu robotickú kosačku na novú sezónu. Zamerajte sa na tipy a rady, ktoré sme Vám zhrnuli v bodoch vyššie a na začiatku sezóny by Vás už nemalo nič prekvapiť. Najväčší dôraz pri kontrole dbajte na stav batérie, aby Vás napríklad jej nízka kapacita nezaskočila v priebehu sezóny, kolesá a nože, ktoré by mali byť dokonalé nabrúsené, aby boli steblá trávy kosené čistým rezom.

Pri správnej údržbe Vám môže kosačka slúžiť dlhé roky. Pravidelným ostrením nožov získate krajší vzhľad trávnika a zabezpečíte, že kosačka bude vždy pripravená na kosenie. Ak sa do toho však nechcete púštať sami nechajte zimný servis robotickej kosačky na odborníkov, neváhajte nás kontaktovať. Dohodnite si vyzdvihnutie kosačky kuriérom alebo sa u nás zastavte po dohode osobne. Nenechávajte si to však na poslednú chvíľu tesne pred sezónou, kvôli časovej vyťaženosti. Ideálne je doniesť kosačku na zimný servis hneď po ukončení sezóny na jeseň.

Zimný servis robotickej kosačky u nás zahŕňa:

 • vyzdvihnutie zabalenej kosačky kuriérom,
 • kompletné rozobratie a odstránenie všetkých nahromadených nečistôt,
 • otestovanie všetkých mechanických súčiastok, motora aj batérie,
 • aktualizácia softvéru a odstránenie prípadných chýb,
 • nabrúsenie nožov a pripravenie kosačky na zimný spánok,
 • dôkladne otestovanie jej plnej funkčnosti.
 • preprava kosačky ku Vám späť (prosím uviesť v objednávke, alebo zavolať nám pred sezónou a dohodnúť dodanie dodatočne)

V prípade záujmu o profesionálny zimný servis kosačky nás neváhajte kontaktovať.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

logo visalogo mastercardlogo platobná brána comgate

logo rainbird    logo wiper    logo hunterSphere

Náš príbeh

OZY záhradniny sú tu pre Vás či už ste záhradný nadšenec, realizátor, záhradníctvo, alebo prevádzkujete eshop so záhradníckym sortimentom. Našou prioritou je Vám prinášať produkty a služby vysokej kvality, aby ste Váš problém vyriešili natrvalo. Vďaka kvalitným produktom a Vám - našim stálym zákazníkom  sa nám neustále darí prinášať novinky v oblasti záhradníctva na slovenský trh.

Široký sortiment pre vaše domy a záhrady. Okrem záhradkárskych potrieb v našej ponuke nájdete aj gumovú dlažbu, detské šmýkačky, fotovoltiku a iné. Objednajte si niečo z nášho e-shopu alebo nás navštívte v našej kamennej predajni v Žiline.

Našou odmenou sú spokojní zákazníci.

Tešíme sa na vás!

Váš OZY team.

Kde nás nájdete

OZY s.r.o.
Pavla Mudroňa 5
010 01 Žilina

Nájdete nás aj na MALL.SK

Kontakty
Logo
OZY pre domy a záhrady
Po-Pia 8:00-16:30hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk