slovakia flagczech flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 8:00-11:20, 12-15:30hod
0 ks
za € 0,00
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Tipy a rady do záhrady
 3. Ochrana pred škodcami
 4. Ako odplašiť holuby, lastovičky, či iné vtáky a zabrániť im stavať hniezda?

Ako odplašiť holuby, lastovičky, či iné vtáky a zabrániť im stavať hniezda?

Pokiaľ Vám znepríjemňujú život otravné vtáky ako sú lastovičky, holuby, drozdy a podobne, potom určite oceníte účinné a overené riešenia. Problémy nastávajú najčastejšie po nahodení novej fasády. Vtákom sa zapáči, Váš dom si vyberú za obeť, a začnú stavať hniezda na fasáde Vášho domu, na oknách, prípadne inde. Odraďte vtáctvo ešte skôr ako Vám znehodnotí novú omietku.

Vtáky sa nesústredia len na jedno konkrétne miesto, ale bohužiaľ po ich náletoch v hojnom počte (najmä lastovičky) robia nielen na novej fasáde bodky z blata. Tie idú len pomerne ťažko vyčistiť a nechávajú aj po ich čistení na omietke stopy.

Siete proti vtákom

Vtáctvo spôsobuje škody nielen na budovách ale aj v ovocnom sade, na viniciach. Ochranné siete proti vtákom sú účinnou ochranou väčších plôch voči náletom vtákov. Siete nijako neohrozujú vtáctvo a poskytujú vysokú mieru ochrany pred neželanými náletmi. Siete sú konštrukčne vyhotovené na použitie po dobu niekoľkých rokov. Sú odolné voči UV žiareniu a bránia zachytenie a poranenie vtákov o sieť.

sieť proti vtákom vinica

Celú ponuku sietí proti vtákom vo viacerých dĺžkach (rezané po 5bm) nájdete TU.

Makety dravcov proti vtákom

Plašiče vtákov predstavujú jeden zo spôsobov ako bojovať proti hniezdeniu a náletom nepríjemného vtáctva. Svoje uplatnenie nájdu na balkónoch, loggiách, terasách, ríňach prípadne inde. Atrapy v životnej veľkosti navyše plnia aj estetický účel.  U nás nájdete rôzne makety havranov, jastrabov, sokolov a sov.

Plašič vtákov lietajúci sokol

Makety dravcov z našej ponuky nájdete TU.

Hroty proti vtákom

Hroty proti vtákom sú v tomto prípade účinným riešením, ktoré zabráňujú stavaniu hniezd lastovičkám, holubom a iným vtákom. Svoje uplatnenie nájdu najmä na miestach, kde vtáky robia najčastejšie neplechu, ako sú fasády budov, okná, rímsy, pod stropom a podobne. Hroty sú osvedčenou mechanickou zábranou s jednoduchou montážou a predstavujú trvalé riešenie problémov s vtáctvom. 

Príklady umiestnenia hrotov proti vtákom

hroty proti vtákom klimatizáciahroty proti vtákom strechahroty proti vtákom na parapete

Ak ste už vyskúšali viaceré riešenia a rady ako nastrihaný alobal, CDčká, prúžky nad oknami, igelitové sáčky, prípadne drahé spreje, a žiadne z nich nezabralo alebo odradilo vtákov len na krátku dobu, potom je čas zamerať sa na trvalé umiestnenie hrotov, čím mechanicky zamedzíte uchytenie a stavbu hniezd.

Ako postupovať pri montáži hrotov proti vtákom?

Inštalácia mechanickej zábrany sa skladá z niekoľkých postupných krokov, ktoré je odporúčané pre správnu funkciu hrotov dodržať.

Montáž hrotov proti vtákom na rovný povrch

 1. V prvom kroku pred samotnou inštaláciou hrotov je potrebné dôkladne vyčistiť povrch drôtenou kefou, špachtlou alebo pomocou handry (záleží od miery znečistenia a materiálu povrchu).

 2. Ak aplikujete hroty na kovový povrch najprv ho za pomoci vhodného rozpúšťadla odmastíte. Ak ich budete umiestňovať na betónový povrch môžete ho prípadne natrieť základným náterom.

 3. Plastovú platformu je možné v prípade potreby prispôsobiť. Základňu viete zlomiť (každých 5cm sú zárezy) alebo odrezať na požadovaný rozmer.

 4. V ďalšom kroku naneste na spodnú časť platformy optimálnu vstvu lepidla na hroty v hrúbke približne 5mm za pomoci výtlačnej pištole. Výdatnosť jednej tuby o objeme 300ml vystačí na 10 metrov dĺžky hrotov. Ak hroty pripevňujete na drevený povrch môžete ich prichytiť vrutmi do dreva.

 5. V poslednom kroku každý modul hrotov prilepte priamo na podklad a pritláčajte silou. Pri lepení je potrebné pri každom ďalšom module zachovať dilatačnú medzeru medzi hrotmi v šírke 2 až 5 mm. Hroty sa lepia výlučne na suchý povrch. Odporúčaná teplota pri aplikácií hrotov je + 5 °C.

Montáž hrotov proti vtákom na nerovný, oblý povrch

Pri aplikácií hrotov na oblý povrch sa kvôli eliminácií pnutia polykarbonátovej podstavy rozdeľuje platforma hrotu na menšie kusy.  Podstava má každých 5 cm zárezy, čo uľahčuje ich zlomenie na menšie časti. Tieto kusy je potom následne jednoduchšie nalepiť a prispôsobiť do požadovaného tvaru oblúka, poloblúka prípadne kruhu.

Montáž hrotov proti vtákom na ríňu

Ostne proti vtákom na ríňu sa upevňujú pomerne jednoducho prostredníctvom špeciálnych háčikov o okraj ríne. Odporúčame použiť minimálne 2ks háčikov na jeden segment (50cm). Ak plánujete aplikovať hroty na iné miesto napr. na solárne panely je vhodné použiť polyuretánový tmel Soudaflex 40 FC.

hroty proti vtákom na ríňu

Hroty na parapety

Hroty Vám poskytnú účinnú ochranu. Nedovolia sadaniu ľuďom, mačkám,vtákom prípadne inej zveri na nízke parapety. Ochránia aj fasády, okná, pouličné osvetlenie či reklamné pútače od neželaných hostí.

Pri ich umiestnení na prístrešok, parapety okien a pod. sa z väčšej vzdialenosti hroty javia nenápadne, ako by tam ani neboli, narozdiel od klasických hrotov.

V prípade úzkeho priestoru si ich viete nalomením v drážkach jednoducho prispôsobiť podľa Vašich potrieb. 

Montáž hrotov na parapety

 1.  V prvom kroku je potrebné, rovnako ako pri klasických hrotoch pred samotnou inštaláciou, dôkladne vyčistiť povrch drôtenou kefou, špachtlou či handrou (záleží od miery znečistenia a materiálu povrchu)

 2. Keď už máte predpripravený podklad pre aplikáciu hrotov tak si následne hroty môžete podľa potreby prispôsobiť na požadovaný rozmer. Zo spodnej strany sú vylisované drážky, v ktorých si nalomíte hroty na potrebný rozmer na základe drážok.

 3. V ďalšom kroku si na zvolené miesto naneste na spodnú čast platformy hrotu výtlačnou pištoľou optimálnu cca 5mm vrstvu polyuretánového lepidla Soudaflex 40 FC z našej ponuky. Výdatnosť jednej 300ml tuby lepidla vystačí na 7 bm, teda 12 ks hrotov. Prípadne môžete hroty upevniť k podkladu aj za pomoci malých skrutiek.

 4. Nakoniec každý modul prilepte priamo na podklad a pritláčajte silou. Hroty sa lepia výlučne na suchý povrch, aby bola zabezpečená dobrá priľnavosť. Odporúčaná teplota pri aplikácií hrotov na parapety je + 5 °C.

Celú ponuku hrotov proti vtákom vrátane lepidla nájdete TU.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

logo visalogo mastercardlogo platobná brána comgate

logo rainbird    logo wiper    logo hunterSphere

Náš príbeh

OZY záhradniny sú tu pre Vás či už ste záhradný nadšenec, realizátor, záhradníctvo, alebo prevádzkujete eshop so záhradníckym sortimentom. Našou prioritou je Vám prinášať produkty a služby vysokej kvality, aby ste Váš problém vyriešili natrvalo. Vďaka kvalitným produktom a Vám - našim stálym zákazníkom, sa nám neustále darí prinášať novinky v oblasti záhradníctva na slovenský trh.

Široký sortiment pre vaše domy a záhrady. Okrem záhradkárskych potrieb v našej ponuke nájdete aj gumovú dlažbu, detské šmýkačky či elektrokolobežky. Objednajte si niečo z nášho e-shopu alebo nás navštívte v našej kamennej predajni v Žiline.

Našou odmenou sú spokojní zákazníci.

Tešíme sa na vás!

Váš OZY team.

Kde nás nájdete

OZY s.r.o.
Pavla Mudroňa 5
010 01 Žilina

Nájdete nás aj na MALL.SK

Kontakty
Logo
OZY pre domy a záhrady
Po-Pia 8:00-11:20, 12-15:30hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk