slovakia flagczech flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 7:30-11:20, 12-16:00hod
0 ks
za € 0,00
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Tipy a rady do záhrady
 3. Závlaha
 4. Kvapková závlaha určená nielen do záhonov

Kvapková závlaha určená nielen do záhonov

Kvapková závlaha je určená k zavlažovaniu úžitkovej a okrasnej časti záhrady, jej inštaláciou do záhrady ušetríte nielen čas, ktorý by ste inak venovali ručnému polievaniu, ale aj finančné náklady úsporou vody. Správnou aplikáciou zabezpečíte zavlažovanie konkrétnych rastlín priebežne, a čo najviac rovnomerne.

Svoje uplatnenie nájde pri zavlažovaní záhonov, skleníkov, fóliovníkov, nízkych kríkovitých plodín a živých plotov.

Kvapka funguje na princípe dávkovania menšieho množstva vody počas dlhšieho časového cyklu cez dierky v hadici, ktoré sú smerované ku rastlinám.

Kvapková závlaha je najčastejšie súčasťou automatického závlahového systému, môže sa napájať aj samostatne prostredníctvom ovládania časovým spínačom alebo ručne záhradným kohútikom.


Kvapkovacia hadica

Na trhu existuje viacero typov hadíc. Kvapkovacie hadice sa rozdeľujú na hadice s kompenzáciou tlaku, ktoré zaisťujú stály prietok na celej dĺžke sekcie a na hadice bez kompenzácie tlaku, pri ktorých môže dochádzať k postupnému poklesu tlaku v hadici v prípade jej napojenia vo väčšej vzdialenosti. Pri kvapkovej hadici bez kompenzácie tlaku sa doporučuje inštalácia maximálne 60 m potrubia na jednú vetvu, aby sa predišlo veľkému poklesu tlaku v hadici. Odporúča sa hadicu zapájať ako okruh, pričom koniec hadice pripojíte priamo na miesto kde je napájaná ku zdroju vody.

Typy kvapkových hadíc

Kvapkovacia hadica sa ďalej rozdeľuje aj na dierovanú a nedierovanú. Pokiaľ použijete na závlahu plnú  (nedierovanú) tenkostennú hadicu, tak pomocou dierovačky zavediete kvapkovače do hadice na požadovaných miestach, kde chcete, aby kvapkala voda. O niečo jednoduchšiu prácu budete mať s vyspelejšou kvapkovou hadicou (predierovanou), ktorá už má v sebe integrované kvapkovače. Všetky kvapkovacie hadice, ktoré u nás nájdete majú pravidelné rozostupy v spone 33 cm (odsadenie medzi jednotlivými otvormi).

Pri pripojení kvapkovej závlahy na vodovodný rad, je nutné pred potrubie závlahy napojiť regulátor tlaku, ktorým znížite prevádzkový tlak na 2,1 bar.

Kvapková hadica má zabudované výtokové otvory tzv. kvapkovače, ktoré slúžia aj na vyrovnávanie tlaku v hadici. Správnym nastavením tlaku v systéme voda proporčne kvapká z otvorov hadice. 

Emitter kvapkovacia hadica Rain Bird

Pri kvapkovacej hadici sa rozlišuje priemer hadice, rozostup medzi kvapkovačmi tzv. spon, dávkovanie vody kvapkovačom, a miesto inštalácie - či sa jedná o podpovrchovú alebo povrchovú hadicu. 


Kvapkovacie hlavice (tzv. kvapkovače)

Kvapkovacie hlavice kvapková závlaha

Kvapkovacie hlavice sú určené pre inštaláciu na zvolenom mieste (podľa potreby zavlažovania rastlín) do tenkostennej hadice najčastejšie s vonkajším priemerom 16mm. Napichujú sa priamo do potrubia. Kvapkovače majú rôzne prietoky (rozlišujú sa farebne) a umožňujú aj reguláciu prietoku.

Pokiaľ chcete priviesť vodu priamo ku konkrétnym koreňom rastlín, môžete na kvapkovače napojiť spaghetti hadičku s vonkajším priemerom 6mm, ktorá zabezpečí priame zavlažovanie koreňového systému rastliny. Na mieste kde bude končiť hadička zapichnete do zeme bodec, do ktorého následne nasuniete spaghetti hadičku.

Tento spôsob zavlažovania predstavuje z hľadiska kvapkovej závlahy veľmi efektívny a úsporný zavlažovací systém pre rastliny.


Výhody a nevýhody kvapkovej závlahy:

Výhody

 • úspora vody o cca 30-40%
 • nižšia spotreba energie vynaloženej na prietok vody v systéme
 • pracuje pri nízkom tlaku a prietoku
 • redukuje zaburinenie
 • vietor neovplyvňuje kvalitu zalievania rastlín
 • nedochádza k erózií odtoku vody na svahoch

Nevýhody:

 • vyššia náročnosť na čistotu a kvalitu vody (nečistoty a tvrdosť vody ovplyvňujú životnosť kvapkovej závlahy
 • vyššie riziko poškodenia 
 • obmedzené využitie z hľadiska zavlažovania plošných a kultúrnych porastov

Účel využitia kvapkovej závlahy:

 • do záhonov s okrasnými rastlinami, pre skalky, výsadby vo svahoch a pod.
 • pre skleníky, fóliovníky, pestovateľské škôlky, ovocné výsadby
 • strešné záhrady
 • interiérové kontajnery s kvetinami
 • na zavlažovanie terasových výsadieb, vyvýšených záhonov, zimných záhrad
 • na podpovrchové zavlažovanie trávnika

TU nájdete celú ponuku kvapkovej závlahy a mikrozávlahy

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

       

 

Náš príbeh

OZY záhradniny sú tu pre Vás či už ste záhradný nadšenec, realizátor, záhradníctvo, alebo prevádzkujete eshop so záhradníckym sortimentom. Našou prioritou je Vám prinášať produkty a služby vysokej kvality, aby ste Váš problém vyriešili natrvalo. Vďaka kvalitným produktom a Vám - našim stálym zákazníkom, sa nám neustále darí prinášať novinky v oblasti záhradníctva na slovenský trh.

Široký sortiment pre vaše domy a záhrady. Okrem záhradkárskych potrieb v našej ponuke nájdete aj gumovú dlažbu, detské šmýkačky či elektrokolobežky. Objednajte si niečo z nášho e-shopu alebo nás navštívte v našej kamennej predajni v Žiline.

Našou odmenou sú spokojní zákazníci.

Tešíme sa na vás!

Váš OZY team.

Kde nás nájdete

OZY s.r.o.
Pavla Mudroňa 5
010 01 Žilina

Nájdete nás aj na MALL.SK

Kontakty
Logo
OZY pre domy a záhrady
Po-Pia 7:30-11:20, 12-16:00hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk