slovakia flagczech flag
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia 8:00-16:00hod
0 ks
za 0,00 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 1. Úvod
 2. Tienenie na terasu
 3. Komponenty tieniaceho systému

Príslušenstvo k tieniacemu systému na mieru

V tejto časti nájdete doplnkové informácie ku všetkým komponentov, ktoré sa používajú pri nami ponúkanom systéme tienenia na mieru pre pergoly, terasy, zimné záhrady, presklené strechy, verandy, prístrešky či iné konštrukcie.

Tieniaci systém sa skladá z týchto základných komponentov:

Doplnkové komponenty pre posúvanie tieniacej plachty:


Tieniaca plachta

Tieniaca textília je dostupná v troch farebných variantach a to: biela, svetlo-šedá a svetlo-slonovinová.

  • plachta je ušitá zo 100% polyesterovej mäkkej tkaniny, ktorá má plošnú hustotu 140g/m2.
  • zaisťuje UV stabilitu
  • vynikajúcu priepustnosť svetla s až 95% tienením, optimálne zatienenie vďaka svetlým farbám 
  • vysokokvalitný náter, ktorý zaisťuje vodeodpudivosť a chráni pred ľahkým dažďom, ak je plachta zavesená v sklone aspon 10 - 15° stupňov.
  • zároveň vodeodpudivosť eliminuje vznik plesňových škvŕn na plachte
  • rýchlo schne
  • jednoduché zvezenie a následne nasadenie na mechanizmus
  • je možné ju prať na 40° C spolu s osadenými bežcami, takže bude vždy dokonalo čistá
  • dlhá životnosť
  • šitie tieniacej plachty priamo na mieru
  • šírka plachty je 146 cm, od šírky sa odrátava ešte prešitie cca 6 cm, preto musí byť medzi krokvami presklenej konštrukcie max. svetlá šírka 140cm a medzi krokvami otvorenej konštrukcie max. svetlá šírka 114cm, keďže plachta sa osádza do sklonu.

Osadenie plachty na pergolu

Slnečné plachty sa osádzajú na systém vodiacich oceľových lán vďaka špeciálnym bežcom. Jednoduchým pootočením o 90 stupňov a nasunutím na oceľové lano (rovnaký princíp aj pri demontáži len opačne).


Oceľové lano

oceľové lano pre tienenieNerezové lanko s priemerom 2mm je základom systému tienenia. Uchytáva sa naň tieniaca plachta, ktorá sa vysúva/zasúva za pomoci bežcov.

Lanko je vyrábane z kvalitnej nerezovej ocele technológiou 1x19, čo znamená, že na výrobu je použitých 19 jemných nerezových drôtov, ktoré sú skrútené okolo jedného centrálneho nerezového drôtu. Vďaka konštrukcií lana je zabezpečená dokonalá pevnosť s oveľa hladším povrchom ako klasické hrubé laná, ktoré sú zväzované dohromady, bez základného centrálneho drôtu, čím sa nedocieli taký dokonalo hladký povrch lana.

Oceľové lano sa vždy predáva ako súprava spolu s napínakmi. Štandardná sada obsahuje 4ks napínačov a 14m lana, na zatienenie jedného poľa do maximálnej dĺžky 7 metrov.

Je balené v jednom kuse (zrolované do kruhu). Veľmi jednoducho ho skrátite na potrebnú dĺžku pomocou klieští, ktorými zovriete lanko a silno udriete kladivom do klieští.

Bezprostredne po inštalácia sa odporúča nerezové lanko namazať, aby sa bežce spolu s plachtou hladko kĺzali po lane. Stačí ak na kúsok látky nakvapkáte pár kvapiek oleja na šijací stroj alebo bicykel a prejdete ňou po celej dĺžke lanka.


Napínače oceľového lana

sada napínačov oceľového lananapínač oceľového lanakryt napínača oceľového lana

Napínaky sú určené na prichytenie oceľového lana, montujú sa do konštrukcie pergoly, prevažne na krokvy. Maticou našponujete lanko podľa potreby, tak aby bolo pevné, a dobre sa po nej pohybovala tieniaca plachta. 

Napínače sa predávajú v sade po 4 kusy (čo je množstvo potrebné pre zostavenie tieniaceho mechanizmu pre 1 pole pergoly, medzi jednotlivými krokvami)

Na rozdiel od iných tieniacich technológií je tento patent, veľmi šetrný k priestoru. Napínače sú kompaktných rozmerov 42x20x30mm s 6mm otvormi pre skrutku. V rámci tieniaceho mechanizmu v krokvách nie sú takmer badateľné.

Štandardne sú v sade k napínačom dodávané plastové krytky, ktoré môžete vidieť na obrázku vyššie. Avšak v ponuke sú aj chromové krytky napínačov, ktoré Vám v prípade záujmu vieme naceniť. Stačí nám to spomenúť v dopyte.


Bežce resp. klzáky

Špeciálne háky predstavujú nevyhnutnú súčasť celého tieniaceho systému. Prostredníctvom nich sa posúva tieniaca plachta po oceľových lanách hrúbky 2mm. Posuvné bežce sú určené k všetkým nami ponúkaným slnečných plachtám. Pasujú výlučne na oceľové lano s priemerom 2mm, takže ich nie je možné nahradiť iným hrubším lanom.

bežec tieniaceho systémušpeciálny hák na tieniaci systémprichytenie tieniaceho systému

Bežec sa natrvalo prichytáva na lem slnečnej plachty v pravom uhle pomocou malej nerezovej skrutky. Medzi jednotlivými hákmi sa odporúča rozostup 20cm.

Súčasťou šitia tieniacej plachty na mieru je aj osadenie bežcov na plachtu vo vzdialenosti každých 20 cm. Pri takomto rozpätí bežcov je hĺbka záhybu pri zrolovanej plachte cca 10cm.

S hákmi prichytenými na textílií sa manipuluje veľmi jednoducho. Umožňujú ľahké posúvanie plachty po lane, jej zavesenie alebo zvesenie z lana. Na lanko sa osádzajú rýchlo a len pootočením o 90°.

Pri praní slnečnej plachty sa bežce nedávajú preč z plachty. Výhodou je, že ich môžete prať priamo s plachtou. Je to značne jednoduchšie ako pri väčšine iných systémov, kde pri zvesovaní plachty je potrebné uvoľniť aj celú napínaciu techniku. Praktickejšie to už ani nemôže byť.


Brzdiče resp. zarážky

Zarážky sú určené na zafixovanie tieniacej plachty do určitej polohy. Vďaka ním sa plachta nebude svojvoľne posúvať.

brzdič na tieniaci systémbrzdič na tieniaci systém z opakuzarážka tieniaci systém z boku

Rozmer zarážiek je 23x35mm a umiestňujú sa priamo na oceľové lano v dvoch rôznych polohách:

 • Odistenie - umiestnenie lana v 1. záreze -  pripevnenie brzdiča na lanko navoľno
 • Funkcia brzdenia - umiestnenie lana v 2 záreze - v tejto polohe zarážka pevne drží stiahnutú slnečnú plachtu v požadovej polohe, ale napriek tomu je možné zarážku pomocou tyče ľahko podľa potreby posúvať.

Brzdiče zamedzujú náhodnému posuvu slnečnej plachty z požadovanej polohy počas slabého vetra a zároveň neblokujú jej navinutiu počas silného vetra.

V prípade silnejšieho vetra zabezpečia zarážky to, aby plachta zostala v stiahnutej polohe, čo najviac navinutá k sebe, aby pri vetre bola čo najmenej natiahnutá a nedošlo k poškodeniu plachty. Vtedy je však potrebné umiestniť zarážky na oboch stranách (oboch oceľových lanách) do funkcie brzdy.


Tyčka na posúvanie plachty

Tyč je dobrým pomocníkom pri posúvaní slnečnej plachty, najmä pokiaľ je plachta umiestnená tak vysoko, že už nie je možné ju posúvať rukou, čo je vo väčšine prípadov.

V ponuke sú dva varianty:

 • viacdielná tyč - pozostáva zo 4 tyčiek, ktoré sa zasúvajú do seba, jej maximálna dĺžka je 127cm. Na jej začiatku je háčik, ktorý uľahčuje ťahanie resp. tlačenie plachty po oceľovom lanku.
 • teleskopická tyč - ide o premiovú tyčku s maximálnou dĺžkou 140 cm s háčikom, pre ľahký posuv plachty. Tyčka je zložená z 3 dielov, ktoré je podľa potreby možné nastavovať na požadovanú dĺžku od 60 do 140 cm.

Tyč je praktickou pomôckou, nakoľko umožňuje veľmi ľahko bez veľkého odporu zaťahovať slnečnú plachtu aj smerom dohora. Následne hákom, ktorý je na tyčke plachtu zľahka stiahnete, aj keď je umiestnená vysoko.

viacdielna tyč na posuv plachtyteleskopická tyč na posuv plachty

Viacdielná tyč je automaticky zahrnutá do cenovej ponuky, v prípade záujmu o teleskopickú tyč, je potrebné nám to uviesť do dopytu, spolu s ostatnými požadovanými údajmi, ktoré sú spomenuté v odkaze nižšie.

viacdielna tyčka na posuv tieneniateleskopická tyčka na posuv tienenia


Sada ťažného lana ako systém pre jednoduchý posuv slnečnej plachty pomocou perlonovej šnúry

Ide o systém ťažného lana, ktorým veľmi jednoducho môžete zaťahovať a rozťahovať slnečnú plachtu. Tento systém ovládania plachty je ideálny na miesta kde nie je možné plachtu ovládať rukou alebo posuvnou tyčkou a je vhodný najmä pre staršie osoby a osoby s postihnutím, nakoľko je to oproti sťahovaniu plachty tyčkou menej náročné.

Systém ťažného lana slúži výhradne k manipulácií s tieniacou plachtou na miestach, kde nie je ľahké sa dostať (hlavne vo výškach). 

 Ak máte osadenú slnečnú plachtu do sklonu, čiže jedno oceľové lano máte vyššie ako druhé, tak je potrebné osadiť ťažný systém na horné oceľové lano, pretože tam je zaťaženie slnečnej plachty väčšie.

Sada na posuv obsahuje:

 • 2 ks 8 metrovej bielej perlonovej šnúry - vždy v sade s pochromovaným krúžkom k ľahkému zaveseniu na oceľové lano (v závislosti od smeru, kde chcete slnečnú plachtu posúvať)
 • 1ks držiaka šnúry,
 • 2 ks šróbov s hmoždinami na prichytenie držiaka šnúry,
 • 2 ks lešenárskych skrutiek s okom do dreva,
 • 1ks ťažítka pre napnutie šnúry v polohe zavretej slnečnej plachty
 • 1ks krytky

V prípade záujmu o cenovú ponuku vyplňte nižšie odkazovaný objednávkový formulár. Pre urýchlenie vypracovania ponuky nám prosím zároveň uveďte informácie k pergole (fotografie, rozmery, počet polí, priestor medzi krokvami, či máte otvorenú terasu alebo prestrešenú a pod.) Nakoľko sú potrebné pre spracovanie Vášho dopytu.

Tipy a rady do záhrady

Výhody robotických kosačiek
Výhody robotických kosačiek
V súčasnej dobe sa robotické kosačky stávajú čoraz bežnejšou voľbou majiteľov záhrad a parkov. Tí, ktorí hľadajú spôsob, ako ušetriť drahocenný čas a ... čítať celé
Uvedenie robotickej kosačky po zime do prevádzky
Uvedenie robotickej kosačky po zime do prevádzky
Jar je už tu! To prináša starostlivosť o trávnik. Ak vlastníte robotickú kosačku a chcete ju spustiť po zime tak Vám prinášame tipy ako uviesť kosačku... čítať celé
Údržba trávnika na jeseň a kedy prestať kosiť pred zimou?
Údržba trávnika na jeseň a kedy prestať kosiť pred zimou?
Ako postupovať s údržbou trávnika na jeseň? Dokedy kosiť trávnik? Leto už končí a kladiete si otázku či ešte kosiť? Ak prestanete kosiť v správny čas,... čítať celé
Humac® Agro - Prírodné hnojivo ako stimulátor úrodnosti pôdy
Humac® Agro - Prírodné hnojivo ako stimulátor úrodnosti pôdy
Prírodné hnojivo Humac Agro ponúka nový pohľad na pôdu a pestovanie rastlín. Hnojivo prispieva k efektívnejšiemu pestovaniu a má pozitívny vplyv na ži... čítať celé

logo visalogo mastercardlogo platobná brána comgate

logo rainbird    logo wiper    logo hunterSphere

Náš príbeh

OZY záhradniny sú tu pre Vás či už ste záhradný nadšenec, realizátor, záhradníctvo, alebo prevádzkujete eshop so záhradníckym sortimentom. Našou prioritou je Vám prinášať produkty a služby vysokej kvality, aby ste Váš problém vyriešili natrvalo. Vďaka kvalitným produktom a Vám - našim stálym zákazníkom  sa nám neustále darí prinášať novinky v oblasti záhradníctva na slovenský trh.

Široký sortiment pre vaše domy a záhrady. Okrem záhradkárskych potrieb v našej ponuke nájdete aj gumovú dlažbu, detské šmýkačky, fotovoltiku a iné. Objednajte si niečo z nášho e-shopu alebo nás navštívte v našej kamennej predajni v Žiline.

Našou odmenou sú spokojní zákazníci.

Tešíme sa na vás!

Váš OZY team.

Kde nás nájdete

OZY s.r.o.
Pavla Mudroňa 5
010 01 Žilina

Nájdete nás aj na MALL.SK

Kontakty
Logo
OZY pre domy a záhrady
Po-Pia 8:00-16:00hod
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk